Copyrighted and Registred trademark of AMPASregistered trademark of Academy of Motion Pictures Arts and Sciences
90th Annual

Academy Award Winners

and Nominees
Academy of Motion Picture Arts and Sciences
Winners announced March 4, 2018

Best Picture

  1. Oscar® Winner

    The Shape of Water
  2. Arrival
    Producers: Peter Spears, Luca Guadagnino, Émilie Georges and Marco Morabito
  3. Arrival
    Producers: Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski
  4. Arrival
    Producers: Emma Thomas and Christopher Nolan
  5. Arrival
    Producers: Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele
  6. Arrival
    Producers: Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O'Neill
  7. Arrival
    Producers: JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi
  8. Arrival
    Producers: Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger
  9. Arrival
    Producers: Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh

Animated Feature Film

  1. Oscar® Winner

    Coco
    Lee Unkrich and Darla K. Anderson
  2. The Boss Baby
    Producers: Tom McGrath and Ramsey Ann Naito
  3. The Breadwinner
    Producers: Nora Twomey and Anthony Leo
    “The Breadwinner”
  4. Ferdinand
    Producers: Carlos Saldanha and Lori Forte
  5. Loving Vincent
    Producers: Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart
    “Loving Vincent”

Documentary Feature

  1. Oscar® Winner

    Icarus
    Bryan Fogel and Dan Cogan
    “Icarus”
  2. Abacus: Small Enough to Jail
    Producers: Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
    “Abacus: Small Enough to Jail”
    also known as “Visages, villages ”
  3. Faces Places
    Producers: Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
    “Faces Places”
  4. Last Men in Aleppo
    Producers: Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
    “Last Men in Aleppo”
  5. Strong Island
    Producers: Yance Ford and Joslyn Barnes
    “Strong Island”

Foreign Language Film

  1. Oscar® Winner

    A Fantastic Woman
    Chile
    “A Fantastic Woman”
    also known as “Una mujer fantástica”
  2. The Insult
    Lebanon
    “The Insult”
    also known as “L'insulte”
  3. Loveless
    Russia
    “Loveless”
    also known as “Nelyubov”
  4. On Body and Soul
    Hungary
    “On Body and Soul”
    also known as “Teströl és lélekröl”
  5. The Square
    Sweden
    “The Square”

Writing
Original Screenplay

  1. Oscar® Winner

    Get Out
    Jordan Peele
  2. The Big Sick
    Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani
  3. Lady Bird
    Greta Gerwig
  4. The Shape of Water
    Guillermo del Toro and Vanessa Taylor
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Producers: Martin McDonagh

Writing
Adapted Screenplay

  1. Oscar® Winner

    Call Me by Your Name
    Screenplay by James Ivory based on the novel by André Aciman
  2. The Disaster Artist
    Screenplay by Scott Neustadter and Michael H. Weber based on the book The Disaster Artist: My Life Inside The Room, the Greatest Bad Movie Ever Made by Greg Sestero and Tom Bissell
  3. Logan
    Screenplay by Scott Frank, James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold based on characters created by Len Wein and John Romita Sr.
  4. Molly's Game
    Screenplay by Aaron Sorkin based on the book by Molly Bloom
    “Molly's Game”
  5. Mudbound
    Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees based on the novel by Hillary Jordan
    “Mudbound”

Directing/Director

  1. Oscar® Winner

    The Shape of Water
    Guillermo del Toro
  2. Dunkirk
    Christopher Nolan
  3. Get Out
    Jordan Peele
  4. Lady Bird
    Greta Gerwig
  5. Phantom Thread
    Paul Thomas Anderson

Actor
in a leading role

  1. Oscar® Winner

    Darkest Hour
  2. Call Me by Your Name
    Timothée Chalamet as Elio Perlman
  3. Phantom Thread
    Daniel Day-Lewis as Reynolds Woodcock
  4. Get Out
    Daniel Kaluuya as Chris Washington
  5. Roman J. Israel, Esq.
    Denzel Washington as Roman J. Israel

Actor
in a supporting role

  1. Oscar® Winner

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Sam Rockwell as Officer Jason Dixon
  2. The Florida Project
    Willem Dafoe as Bobby Hicks
  3. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Woody Harrelson Chief Bill Willoughby
  4. The Shape of Water
    Richard Jenkins as Giles
  5. All the Money in the World
    Christopher Plummer as J. Paul Getty

Film Editing

  1. Oscar® Winner

    Dunkirk
    Richard King and Alex Gibson
  2. Baby Driver
    Julian Slater
  3. Blade Runner 2049
    Mark Mangini and Theo Green
  4. The Shape of Water
    Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
  5. Star Wars: The Last Jedi
    Matthew Wood and Ren Klyce

Music
original score

  1. Oscar® Winner

    The Shape of Water
    Alexandre Desplat
  2. Dunkirk
    Hans Zimmer
  3. Phantom Thread
    Jonny Greenwood
  4. Star Wars: The Last Jedi
    John Williams
  5. Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Carter Burwell

Sound Editing

  1. Oscar® Winner

    Dunkirk
    Richard King and Alex Gibsons
  2. Baby Driver
    Julian Slater
  3. Blade Runner 2049
    Mark Mangini and Theo Green
  4. The Shape of Water
    Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
  5. Star Wars: The Last Jedi
    Matthew Wood and Ren Klyce

Production Design

  1. Oscar® Winner

    The Shape of Water
    Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin
  2. Beauty and the Beast
    Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  3. Blade Runner 2049
    Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
  4. Darkest Hour
    Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  5. Dunkirk
    Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis

Actress
in a leading role

  1. Oscar® Winner

    Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
    Frances McDormand as Mildred Hayes
  2. The Shape of Water
    Sally Hawkins as Elisa Esposito
  3. I, Tonya
    Margot Robbie as Tonya Harding
  4. Lady Bird
    Saoirse Ronan as Christine “Lady Bird” McPherson
  5. The Post
    Meryl Streep as Katharine Graham

Actress
in a supporting role

  1. Oscar® Winner

    I, Tonya
    Allison Janney as LaVona Golden
  2. Mudbound
    Mary J. Blige as Florence Jackson
    “Mudbound”
  3. Phantom Thread
    Lesley Manville as Cyril Woodcock
  4. Lady Bird
    Laurie Metcalf as Marion McPherson
  5. The Shape of Water
    Octavia Spencer as Zelda Delilah Fuller

Costume Design

  1. Oscar® Winner

    Phantom Thread
    Mark Bridges
  2. Beauty and the Beast
    Jacqueline Durran
  3. Darkest Hour
    Jacqueline Durran
  4. The Shape of Water
    Luis Sequeira
  5. Victoria and Abdul
    Consolata Boyle

Makeup and Hairstyling

  1. Oscar® Winner

    Darkest Hour
    Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick
  2. Victoria and Abdul
    Daniel Phillips and Lou Sheppard
  3. Wonder
    Arjen Tuiten

Cinematography

  1. Oscar® Winner

    Blade Runner 2049
    Roger Deakins
  2. Darkest Hour
    Bruno Delbonnel
  3. Dunkirk
    Hoyte van Hoytema
  4. Mudbound
    Rachel Morrison
    “Mudbound”
  5. The Shape of Water
    Dan Laustsen

Visual Effects

  1. Oscar® Winner

    Blade Runner 2049
    John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover
  2. Guardians of the Galaxy Vol. 2
    Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
  3. Kong: Skull Island
    Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
  4. Star Wars: The Last Jedi
    Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
  5. War for the Planet of the Apes
    Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

Sound Mixing

  1. Oscar® Winner

    Dunkirk
    Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo
  2. Baby Driver
    Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
  3. Blade Runner 2049
    Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
  4. The Shape of Water
    Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
  5. Star Wars: The Last Jedi
    David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson