Hogyan juthat el hozz nk a fény olyan csillagokt˘l, amik tbb milli˘ fényévre vannak a vil gegyetemben, ami, a Biblia llĄt sa szerint csak néh ny ezer éves?
Néh ny csillag tbb milli˘ fényévre van. Mivel egy fényév az a t vols g, amit a fény egy év alatt tesz meg, ez azt jelenti, hogy a vil gegyetem nagyon reg?
Minden fiatal fldre/vil gegyetemre utal˘ biblikus és tudom nyos bizonyĄték ellenére ez m r j˘ ideje problém t jelent. Azonban az eredet b rmilyen tudom nyos megértése mindig kutat si lehet ségeket hordoz—problém kat, amiket meg kell oldani. Sohasem lehet teljes tud sunk, és ezért mindig lesznek tanulni val˘ dolgok.
Egy, a mŁltban haszn lt magyar zat meglehet sen bonyolult volt, szerepelt benne Riemann-féle felszĄneken (az r, egy absztrakt, matematikai form ja) utaz˘ fény. Azon tŁlmen en, hogy nehéz megérteni, Łgy t nik, hogy egy ilyen magyar zat nem is igaz, mivel ez azt jelentené, hogy mindenb l kett t kellene l tnunk.
Teremtett fény?
Tal n a leggyakrabban haszn lt magyar zat, hogy Isten a fényt „Łt kzben” teremtette azért, hogy d m azonnal l thassa a csillagokat, anélkl, hogy még a legkzelebbieknek a fényére is évekig kellett volna v rnia, hogy elérjék a fldet. J˘llehet nem szabad korl toznunk Isten hatalm t, ennek van néh ny igen nagy nehézsége.
Ez azt jelentené, hogy ha b rmikor egy nagyon t voli objektum viselkedését figyelnénk, amit l tunk megtrténni, val˘j ban sohasem trtént volna meg. Péld ul mondjuk, l tunk egy objektumot egy milli˘ fényév t vols gban, ami prg nek t nik; vagyis, a fény, ami eljut a teleszk˘punkba, ezt az zenetet hordozza „rgzĄtve” ezt a viselkedést. Azonban, e szerint a magyar zat szerint az a fény, amit most észlelnk, nem a csillagb˘l ered, hanem „Łt kzben” lett létrehozva, hogy Łgymondjam.
Mindez azt jelentené egy 10.000 éves vil gegyetem esetében, hogy b rmi, amit trténni l tunk tbb mint krlbell 10.000 fényévnyi t vols gban, egy gigantikus, val˘j ban meg nem trtént képbemutat˘ része és olyan objektumokat mutat neknk, amelyek tal n nem is léteznek.
Hogy még jobban megmagyar zzam a problém t, gondoljunk egy felrobban˘ csillagra (szupern˘v ra) ami, mondjuk pontosan bemért 100.000 fényév t vols gra van. Emlékezzen, hogy ezt a magyar zatot egy 10.000 éves vil gegyetem esetében haszn ljuk. Amint a fldi csillag sz ezt a felrobban˘ csillagot figyeli, nem csak egy fénynyal bot észlel. Ha az lenne minden, akkor egy ltal n nem jelentene gondot azt mondani, hogy Isten létrehozhatott egy egész fotonl ncot (fény részecskéket/hull mokat) amelyek m r Łton voltak
Azonban, amit a csillag sz észlel amellett egy jellemz , nagyon speci lis vari ci˘s minta a fénynyal bban, ami mutatja neki azokat a v ltoz sokat, amik v rhat˘an kĄsérnek egy ilyen robban st—események bej˘solhat˘ sorrendjét, beleértve neutrin˘kat, l that˘ fényt, rntgen sugarakat és gamma sugarakat. A fény nyilv nval˘an val˘s eseményt rgzĄt inform ci˘kat hordoz. A csillag sznak teljesen igaza van, ha ezt az „zenetet” a tényleges val˘s got képvisel ként értelmezi—Łgy, hogy tényleg volt egy ilyen objektum, ami felrobbant a fizika trvényeinek megfelel en; n tt a fényereje, rntgen sug rz st bocs tott ki, elhalv nyult, és Ągy tov bb, mindezt sszhangban ugyan azokkal a fizikai trvényekkel.
Minden, amit l t sszhangban van ezzel, a csillagb˘l sz rmaz˘ spektrum mint kat beleértve, ami a „kémiai al Ąr s t” adja a benne lev elemeknek. Azonban az „Łt kzben létrehozott fény” magyar zat azt jelenti, hogy az eseményeknek ez a felvett zenete, az rn t sug rozva, m r benne kellett, hogy legyen a fénynyal bban a teremtésének pillanat t˘l vagy pedig kés bb lett belehelyezve a fénynyal bba, anélkl, hogy valaha is abb˘l a t voli pontb˘l sz rmazott volna. (Ha egy csillagb˘l indult—feltételezve, hogy tényleg volt ilyen csillag—ez még mindig 90.000 fényév t vols gra lenne a fldt l.)
Hogy ennyire részletes jelsorozatot teremtsen a fldet elér fénynyal bok form j ban, olyan jeleket, amelyek l tsz˘lag val˘s események sorozat b˘l sz rmaznak, de val˘j ban nem, annak nincs semmi hihet célja. Ez valami olyasmi, mintha azt llĄtan nk, hogy az Isten szikla kvleteket hozott létre, hogy bolondd tegyen, vagy hogy ellen rizze hitnket, és hogy ezek semmi val˘s gosat sem képviselnek (val˘s llatot vagy nvényt, ami élt és meghalt a mŁltban). Ez egy igen furcsa becsap s volna.
A fény mindig ugyan azzal a sebességgel haladt?
Egy kézenfekv megold s lenne, ha a fény nagyobb sebesség lett volna a mŁltban, lehet vé téve, hogy ugyan azt a t vols got gyorsabban tegye meg. Ez el szr egy tŁl kényelmes alkalmi magyar zatnak t nt. Ekkor, néh ny évvel ezel tt az Ausztr liai Barry Setterfield ismét el térbe hozta a kérdést, megmutatva, hogy az elmŁlt krlbell 300 év sor n a fény sebességének (c) trténelmi megfigyeléseiben cskken tendenci t lehet megfigyelni. Setterfield (és kés bbi t rsszerz je, Trevor Norman) sz mos bizonyĄtékot hozott fel ennek az elméletnek a védelmében.[1] Azt gondolt k, hogy befoly solta volna a radiometriai mérések eredményét és még a t voli galaxisokb˘l érkez fény vrs eltol˘d s t is ez okozta volna, j˘llehet ezt az tletet kés bb a vissz j ra fordĄtott k, és m s m˘dosĄt sokat is végeztek.
Sok vita trt ki oda-vissza ugyan olyan tehetséges emberek kztt a teremtés hĄvei krében arr˘l, hogy a statisztikai bizonyĄték val˘ban t mogatja-e a c cskkenést („cdk”) vagy nem.
A legnagyobb nehézséget azonban az elmélet bizonyos fizikai kvetkezményei jelentik. Ha c olyan temben cskkent, ahogy Setterfield aj nlotta, akkor ezeket a kvetkezményeket még mindig észlelnnk kellene a t voli galaxisok fényében, de nyilv nval˘an nem Ągy van. Rviden, az elmélet védelmez i kzl senki sem volt képes minden felvet dtt kérdést megv laszolni.
Egy Łj Teremtés kozmol˘gia
Mindazon ltal, a c-cskkenés elmélet sok gondolkod sra sztnztt a kérdésr l. Egy teremtés fizikus Dr. Russell Humphreys azt llĄtja, hogy kisebb nagyobb megszakĄt sokkal egy évet tlttt azzal, hogy a cskken c elméletet m kdésbe hozza, de sikertelenl. A folyamat kzben azonban ihletet kapott arra, hogy létrehozzon egy Łj teremtés kozmol˘gi t, ami megoldani l tszik a felmerl konfliktus gondj t a Biblia vil gos és ellentmond st nem t r tanĄt s val a nem régi teremtésr l.
Ezt az Łj kozmol˘gi t aj nlj k mint a „nagy robban s” elmélet teremtés centrikus alternatĄv j t. tment a min sĄt kritikusok t rs kritik j n az 1994-es Pittsburgh-i Nemzetkzi teremtés Konferenci n.[2] A fiatal fld teremtés elméletesek ˘vatosak voltak a modellel szemben,[3] ami nem meglep , egy ilyen, az ortodox nézetekt l val˘, l that˘an radik lis elt volod s esetén, de Humphreys megv laszolta a felvetett problém kat.[4] Az reg univerzum és a „nagy robban s” hĄvei elsz ntan ellenezték az Łj kozmol˘gi t és azt llĄtj k, hogy hib kat tal ltak benne.[5] Azonban Humphreys képes volt megvédeni, és tov bbfejleszteni modelljét.[6] A vita kétség kĄvl folytat˘dni fog.
Az ilyen fajta fejl dés, amikor egyfajta teremtés elméletet, a c-cskkenést egy m sik legy z, a tudom ny egészséges szemlélete. Az alap bibliai keret nem megc folhat˘, szemben a gyarl˘ emberek v ltoz˘ nézeteivel és modelljeivel, amint az adatok megértését keresik ezen a kereten bell (az evolucionist k szintén gyakran megv ltoztatj k abbeli nézeteiket, hogy hogyan hozt k létre a dolgok saj t magukat, de soha azt, hogy vajon megtették-e).
Egy kulcs
Hadd vil gĄtsak r rviden, hogy hogyan l tszik az Łj kozmol˘gia megoldani a csillagfény problém t, miel tt elmagyar znék néh ny el zetes pontot egy kicsit részletesebben. Tételezzk fel, hogy az az id , ami valamely adott t vols g megtételéhez kell, az a t vols g, amit akkor kapunk, ha a t vols got elosztjuk az utaz s sebességével. Vagyis:
Id = T vols g (osztva) Sebességel
Amikor ezt t voli csillagok fényére alkalmazzuk, a kapott id milli˘ éveket tesz ki. Néh nyan megpr˘b lt k a t vols gokat megkérd jelezni, de ez a v lasz nem tŁl val˘szĄn.[7]
A csillag szok sz mos klnbz m˘dszert haszn lnak a t vols gok méréséhez és semelyik t jékozott teremtés hĄv sem llĄtan , hogy b rmelyik hiba olyan hatalmas lehetne, hogy péld ul tbb milli rd fényév ezrekre cskkenne. Szil rd bizonyĄték van r , hogy a mi saj t TejŁt Rendszernk 100.000 fényév keresztmetszet !
Ha a fény sebessége (c) nem v ltozott, az egyetlen tényez a képletben, amit v ltozatlanul hagytunk, maga az id . Val˘j ban Einstein relativit s elmélete m r évtizedek ˘ta llĄtja a vil gnak, hogy az id nem egy lland˘.
Két dolgot hisznk (kĄsérleti bizonyĄtékokkal al t masztva), hogy eltorzĄtja az id t a relativit s elmélet szerint—az egyik a sebesség, a m sik a gravit ci˘. Einstein ltal nos relativit s elmélete, a legjobb gravit ci˘s elmélet, ami napjainkban létezik, azt jelzi, hogy a gravit ci˘ eltorzĄtja az id t.
Ezt a hat st kĄsérletileg sokszor megmérték. Magas épletek tetején, ahol a gravit ci˘ egy kicsit kisebb, az ˘r k gyorsabban j rnak, mint a fldszintiek, épp ahogy megj˘solt k az ltal nos relativit s elmélet egyenletei( R).[8]
Amikor az anyag koncentr ci˘ja elég nagy (elég s r ), a gravit ci˘s torzĄt s is olyan hatalmas lehet, hogy b rmely fényhull m, ami megpr˘b l kiszkni a nagyerej gravit ci˘s vonz sb˘l, visszahajlik nmag ba. A kiszk fénysugaraknak ez a hi nya egy l thatatlan hat rt hoz létre az anyag krl, amit 'eseményhorizontnak' hĄvnak. Az eseményhorizontn l az id sz˘ szerint meg ll.
Klnbz feltételezések haszn lata…
Dr. Humphreys' Łj teremtés kozmol˘gi ja sz˘ szerint az R egyenleteinek „hozadéka” addig, amĄg azt feltételezzk, hogy a vil gegyetemnek van hat ra. M s szavakkal, ha van kzpontja és széle—akkor, ha ki kellene utaznia az rbe, és végezetl egy olyan helyre érne, ami ut n m r nincs tbb anyag. Ebben a kozmol˘gi ban a fld a kzponthoz kzel van.
Lehet, hogy mindez j˘zan észnek t nik, és val˘ban az is, de minden vil gi („nagy robban s”) elmélet tagadja. nkényesen feltételezik (minden tudom nyos szkségszer ség nélkl), hogy a vil gegyetemnek nincs hat ra—nincs széle és nincs kzpontja. Ebben a feltételezett vil gegyetemben, minden galaxist m s galaxisok vesznek krl, melyek egyenl en oszlanak el minden ir nyban (meglehet sen nagy sk l n), és ezért minden nett˘ gravit ci˘s er kiegyenlĄt dik.
Azonban ha a vil gegyetemnek vannak hat rai, akkor van egy nett˘ gravit ci˘s hat s a kzpont felé. A széleken elhelyezett ˘r k m s sebességgel j rn nak, mint a fldn lev ˘r k. M s szavakkal, m r nem elég azt mondani, hogy az Isten hat nap alatt teremtette a vil got. Bizonyosan ezt tette, de melyik ˘ra szerinti hat nap alatt? (Ha azt mondjuk „Isten ideje szerint” akkor nem vesszk figyelembe, hogy az id n kĄvl van és a végér l l tjuk a kezdetet.)[10]
gy t nik, hogy megfigyelésen alapul˘ bizonyĄtéka van annak, hogy a vil gegyetem t gult a mŁltban, amit sz mos kifejezés is al t maszt, amit Isten haszn l a Bibli ban, hogy tudtunkra hozza, hogy a teremtéskor „kinyŁjtotta”[11] (m s versek szerint „kiterjesztette”) a mennyeket.
Ha a vil gegyetem nem sokkal nagyobb, mint amit mi meg tudunk figyelni, és ha a mŁltban mindssze 50-szer volt kisebb, mint most, akkor az R-en alapul˘ tudom nyos dedukci˘ azt jelenti, hogy, ki kellett t gulnia a kor bbi llapot b˘l, amikor még eseményhorizont vette krl (egy feltétel, amit technikailag „fehér lyuknak” hĄvnak—ami nem m s, mint egy megfordĄtott fekete lyuk, valami olyasmi, amit megenged az R).
Mikzben az anyag ki ramlott ebb l az eseményhorizontb˘l, a horizontnak mag nak ssze kellett esnie—végezetl semmivé. Ezért egy ponton ez a fld (egy ett l t voli ponthoz viszonyĄtva) majdnem befagyott volna az id ben . Egy fldi megfigyel semmiféle klnbséget sem „érezne”. „vmilli rdok” lln nak rendelkezésre (azon a referenci n bell, amelyben a mély rben utazik) a fénynek, hogy elérje a fldet, a csillagoknak, hogy regedjenek, stb.—mialatt kevesebb, mint egy hétkznap telik el a fldn. Ez a hatalmas gravit ci˘s id eltol˘d s tudom nyosan elkerlhetetlennek l tszana, ha egy hat rokkal rendelkez vil gegyetem terjedt ki jelent sen.
Az egyik értelmezés szerint, ha a fldi megfigyel k ebben az adott id pontban kinézhettek volna és „l tt k” volna a sebességet, amivel a fény feléjk mozgott kint az rben, akkor Łgy t nt volna nekik, mintha sokkal gyorsabban haladna, mint c. (R ad sul a galaxisok gyorsabban l tszottak volna forogni.) Azonban ha egy megfigyel kint tart˘zkodott volna a mély vil g rben a fény sebességét mérve, sz m ra ez még mindig csak c-vel haladt volna.
Tbb részletet is meg lehet tudni err l a kozmol˘gi r˘l laikus szinten a knyvben amit Dr. Humphreys Ąrt Csillagfény és Id cĄmmel, amiben a technikai dolgozat nak m solatai is megtal lhat˘k az egyenletek bemutat s val.[12]
Szerencse, hogy nem a teremtés hĄv k tal ltak ki olyan koncepci˘kat, mint gravit ci˘s id torzul s, fekete és fehér lyukak, eseményhorizontok, stb., vagy val˘szĄn leg azzal v doln nak, hogy manipul ljuk az adatokat, a problém k megold sa érdekében. Ebben a kozmol˘gi ban az az érdekes, hogy olyan matematik n és fizik n alapszik, amit teljesen elfogad minden kozmol˘gus ( ltal nos relativit s), és hogy azt feltételezi (nagyj b˘l minden fizikussal egytt), hogy a mŁltban t gul s volt (j˘llehet, nem valami képzeletbeli kicsi pontb˘l). Nincs szksége „feljavĄt sra”—az eredmények „kijnnek” amennyiben valaki felhagy azzal az nkényes kiindul˘ponttal, amit a nagy robban s hĄv k haszn lnak (a hat rtalan kozmosz tletével, amit Łgy is hĄvhatn nk „amit a szakért k nem mondanak el a 'nagy robban sr˘l'”).
Ez az Łj kozmol˘gia Łgy t nik, egy nekifut sra megmagyar z minden megfigyelést, amit a „nagy robban s” al t maszt s ra haszn ltak, beleértve a nvekv vrseltol˘d st és a kozmikus mikrohull mŁ h ttérsug rz st, anélkl, hogy az adatokat, vagy a fiatal fld bibliai tanŁs g t megsértené.
vatoss g
B r ez egy izgalmas hĄr, a gyarl˘ ember minden elmélete, nem sz mĄt, mennyire j˘l illik az adatokhoz, a jv beni felfedezések fényében vagy tértékelést igényel vagy felhagynak vele. Amit llĄthatunk, az a kvetkez : ebben a pillanatban egy hihet mechanizmust mutattunk be, figyelemremélt˘ megfigyelési és elméleti al t maszt ssal.
Mi lenne, ha soha senki nem gondolt volna a gravit ci˘s id torzul s lehet ségére? Sokan Łgy érezték volna, hogy musz j egyetértenik azokkal a tud˘sokkal (néh ny keresztényt is beleértve); hogy nincs lehetséges megold s—a eltelt évmilli˘k tények, és a Bibli t „Łjra kell értelmezni” (fel kell javĄtani), vagy egyre ink bb el kel utasĄtani. Val˘j ban sokan srgették a keresztényeket, hogy felhagyjanak a Biblia vil gos tanĄt s val a nem régi teremtésr l, ezek miatt a „tagadhatatlan tények” miatt. Ez az Łjraértelmezés azt is jelenti, hogy el kell fogadni azt, hogy évmilli rdokig volt m r hal l, betegség, és véront s d m el tt is, ez ltal megsemmisĄtve a teremtés/Buk s/helyre llĄt s keretet, amin bell az jszvetséget mutatja be a Biblia.
Azonban még e nélkl az Łj tlet nélkl is, egy ilyesfajta megkzelĄtés mindig rosszul kital lt volna. A Biblia tekintélyét sohasem szabad ugyan Łgy kétségbe vonni, mint az emberiség „tudom nyos” aj nlatait. Egyetlen kicsi, kor bban ismeretlen tény vagy egyetlen v ltoz s a kiindul˘ feltevésben drasztikusan megtudja v ltoztatni az egész képet, Łgy hogy ami „tény” volt, tbbé m r nem az.
Erre érdemes emlékezni, amikor a nehézségek m s terleteivel foglalkozunk, amik, a Genezis teremtés sz mottev bizonyĄtékai ellenére még mindig fennmaradnak. Csak az Istennek van végtelen tud sa. Azzal, hogy a tudom nyos kutat sunkat arra a feltételezésre alapozzuk, hogy az szava igaz, (nem pedig arra, hogy hamis, vagy lényegtelen) a mi tudom nyos elméleteink hosszŁt von sokkal ink bb fogj k pontosan leĄrni a val˘s got.
L bjegyzetek
- T.G. Norman and B. Setterfield, The Atomic Constants, Light and Time (mag nkiad s, 1990).
- D.R. Humphreys, „Progress Toward a Young-earth Relativistic Cosmology,” Proceedings 3rd ICC, Pittsburgh, 1994, pp. 267-286.
- J. Byl, „On Time Dilation in Cosmology,” Creation Research Society Quarterly, 1997, 34(1):26-32.
- D.R. Humphreys, „It's Just a Matter of Time,” Creation Research Society Quarterly, 1997, 34(1):32-34.
- S.R. Conner and D.N. Page, „Starlight and Time is the Big Bang,” CEN Technical Journal, 1998, 12(2):174-194.
- D.R. Humphreys, „New Vistas of Space-time Rebut the Critics,” CEN Technical Journal, 1998, 12(2):195-212.
- Sok milli rd csillag létezik, sok kzlk épp olyan, mint a mi napunk, a bel lk érkez fény elemzése alapj n. Ilyen nagy sz mŁ napot hatalmas rben kell elosztani, klnben mindannyian megslnénk.
- Az R bizonyĄthat˘ haszn lhat˘s ga a fizik ban lev laszthat˘ bizonyos „filoz˘fiai csomagt˘l”, amit néh nyan jogosulatlanul hozz csatoltak és amit néh ny keresztény ellenzett.
- Az ilyen objektumot „fekete lyuknak” hĄvjuk.
- Teremtés 1:1; Prédik torok 3:11; zsai s 26:4; R˘maiak 1:20; Tim˘teushoz I. 1:17; és A zsid˘khoz 11:3. rdekes m˘don az R szerint az id nem létezik anyag nélkl.
- Péld ul, zsai s 42:5; Jeremi s 10:12; Zakari s 12:1.
- D. Russel Humphreys, Starlight and Time (Green Forest, AR: Master Books, 1994).
[Ha ezt a cikket hasznosnak találta, kérjük, fontolja meg, hogy adakozzon. Ezzel segít nekünk abban, hogy ezt a hit-építõ szolgáltatást a jövõben is biztosítani tudjuk Önnek és családjának! Az adomány összege az adóból levonható.]
AJ NLOTT TOV BBI OLVASM NYOK:Starlight and Time: Solving the Puzzle of Distant Starlight in a Young Universe, by Dr. Russell Humphreys, Master Books, 1994
Editor, Don Batten, Ph.D. / Írta: Ken Ham, Jonathan Sarfati, és Carl Wieland, adapt lta: The Revised & Expanded Answers Book (Master Books, 2000). (T rsszerkeszt a ChristianAnswers.Net publik ci˘ sz m ra: Paul S. Taylor.)
Forr s: Creation Ministries International
Copyright © 1996, 2002, Creation Ministries International, Minden jog fenntartva—kivéve a mellékelt„Felhaszn l si és m sol si jogok” oldalon leĄrtakat, ami a ChristianAnswers.Net felhaszn l˘i sz m ra kedvezményes jogokat biztosĄt, hogy felhaszn lhass k ezeket az oldalakat otthon, személyes tanŁskod sra, templomban és iskol kban. Az illusztr ci˘k és a formatervezés szerz i jogai, 1999, Films for Christ