See this page in: İngilizce (English), Arnavutça, Çek, Hollândaca, Fransızca, Endonezyaca, Japonca, İspanyolca, Ukrainian (Українська)

SİZ İYİ bir insan mısınız?
Nihai sınavdan geçmeyi bir deneyin…
 

İyi bir insan olduğunuzu söyleyebilir misiniz? Çoğu insan kendisini iyi sayar. Ancak herbirimiz “iyi”nin ne anlama geldiği konusunda farklı fikirlere sahibizdir. Kutsal Kitap Tanrı’ nın iyi olduğunu ve On Buyruk’un onun iyilik ölçüsü olduğunu söyler. Bu yüzden, Tanrı’nın Yasasına bakacağız… Vicdanınızı dinleyerek şu buyrukları yerine getirip getirmediğinizi kendi kendinize sorun:


 1. Benden başka tanrın olmayacak.
  (Tanrı’yı her zaman herşeyden çok sevdiniz mi?)

 2. Kendine put yapmayacaksın.
  (Kafanızda kendinize göre daha rahat olabileceğiniz bir tanrı yarattınız mı?)

 3. Tanrın RAB’bin adını boş yere ağzına almayacaksın.
  (Tanrı’nın kutsal ismine hiç küfrettiniz mi?)

 4. Şabat Günü’nü kutsal sayarak anımsa.

 5. Annene babana saygı göster.

 6. Adam öldürmeyeceksin.
  (Tanrı nefreti de cinayet işlemiş gibi kabul eder.)

 7. Zina etmeyeceksin.
  (“bir kadına şehvetle bakan her adam, yüreğinde o kadınla zina etmiş olur” – Matta 5:27-28; bu evlilikten önce seksi de kapsar). lust, adultery

 8. Çalmayacaksın.
  (Herhangi bir şeyi hiç çaldınız mı? – değeri farketmez.)

 9. Yalan yere tanıklık etmeyeceksin.
  (Bir kere bile yalan söylediniz mi? Bu soruları yanıtlarken dahil).

 10. Göz dikmeyeceksin.
  (Başkasına ait şeyleri hiç kıskançlıkla arzuladınız mı?)

Kutsal Kitap diyor ki, Tanrı tüm katilleri, tecavüzcüleri, hırsızları, yalancıları, zina edenleri, vs. yargılayacaktır. Tanrı sözlerimizi ve düşüncelerimizi bile yargılayacak. Yargı Günü siz onun buyruklarını çiğnemekten suçlu mu suçsuz mu olursunuz?

Photo copyrighted.

Belki de Tanrı’nın iyi olduğunu, onun için günahlarınıza göz yumacağını düşünüyorsunuzdur. Ama onun iyiliği tüm katillerin, tecavüzcülerin, hırsızların, yalancıların, vs. adalete uğramalarını gerektiriyor. Eğer Tanrı haksızlığa göz yumsa, yolsuz bir yargıç olurdu.

Siz Buyrukları yerine getirdiniz mi?

Kutsal Kitap Yasanın yetkin olduğunu söyler. Sizin de yetkin olmanızı buyurur. Siz (düşüncede, sözde, ve eylemde) yetkin misiniz? Cennette ulaşabilir misiniz? Matta 5:48

Yine de iyi olduğunuzu söylemiş olabilirsiniz, fakat Tanrı sizin iyi olmadığınızı söyler (Mezmur 14:2-3’e bakınız). Burada bir kişi yalancıdır ve Kutsal Yazılar Tanrı’nın yalan söylemesinin imkânsız olduğunu söyler.

Tüm yalancıların Ateş Gölü’ne atılacağını hatırlayın (Vahiy 21:8). Tanrı’nın Yasası adaleti zorunlu kılar, ve ona karşı günah işlemenin cezası ölüm ve Cehennemdir. Yaşamak istiyorsanız, dikkatlice dinleyin. Hell

Tanrının Kendisi adaletinin ve şefkatinin birleştiği bir yol yaptı. Biz yasayı çiğnedik, ama O, bunun cezasını çekmek üzere insan oldu. Yasanın gereklerini yerine getirmek için İsa çarmıh üzerinde acı çekti ve öldü. Tanrı bizi bağışlayıp bize sonsuz yaşam armağanı verebilir.

Siz (şimdiden itibaren) On Buyruk’u yerine getirebileceğinizi düşünmüş olabilirsiniz. Ama hepimiz yalan söylemiş, çalmış, şehvetle bakmış, nefret etmiş, herşeyden çok Tanrı’yı sevmemiş ve komşularımızı kendimiz gibi sevmemiş değil miyiz?

O zaman biz, Tanrı’ya karşı zaten günah işlemişsek, nasıl “iyi” bir yaşam sürdürebiliriz? En iyi değerlendirmede tövbe etmiş yalancı ve hırsızız… ama yine de Yasa’ya karşı gelmiş olanlarız.

Şöyle düşünün…

Bir tane gözünüzü bir milyon dolara satar mıydınız? İkisi için elli milyon dolar alır mıydınız? Eminim ki satmazsınız. Gözlerinize paha biçilmez, ama onlar yalnız ruhunuzun pencereleridir. O zaman ruhunuzun pahası ne olabilir ki?

O zaman düşünelim, sonsuz yaşamın fiyatı ne olabilir? Ona paha biçilmez. Ama Cennete girebilmek için kendi iyiliğimize güveniyorsak, Tanrı’ya, “Ben iyilik yaptığım için Cennete girmeyi hak ettim” diyoruz.


Sizin bana yepyeni pahalı bir araba vermek istediğinizi farzedelim, ama ben size, “Böyle bir hediye almaktan utanıyorum, hediye olarak kabul edemem… işte buyurun araba için on kuruş vereyim.” Eminim ki böylesine bir teklife çok gücenirdiniz. Üstelik ben ödersem, o artık bir hediye değil, bir alışveriş olur… onu satın almış olurum.

Biz iyilik ederek, On Buyruk’u yerine getirmeye çalışarak, vb. yollarla cennete girmeyi düşündüğümüzde, Tanrı’ya on kuruşluk “gururlu sevap” sunmuşcasına onun fedakârlığı ışığında ona hakaret etmiş oluyoruz. Yapabileceğimiz tek şey, alçakgönüllü olarak günahlarımızdan dönüp yalnız İsa Mesih’e iman ederek Tanrı’nın armağanını kabul etmektir.

İsa Mesih sizin için çarmıhta acı çektiğinde, Kadir Tanrı sizi ne kadar çok sevdiğini kanıtladı. Kendi iyiliğinize güvenmek istediğinizde Mesih’in çarmıhtaki acı ölüm ’ünü de boşa çıkarıyorsunuz.

Daha fazla bilgi

ON-LINE VİDEO: Cennete Girecek misiniz? İnsanların çoğu oraya nasıl girildiğini yanlış biliyor. GEÇİŞ

Ne kadar sevap yeterli olur? Yanıt

Cennete girebilmek için yeterli kadar iyi miyim? Yanıt

Bütün insanlar sonunda kurtulacak mı? Yanıt Çoğu insan bir takım umut ve inançlarla sonunda her şeyin iyi olacağını ve eninde sonunda cennete gidebileceklerini düşünür. Acaba doğru mu bu?

Tanrı sadece bazı insanları kurtardığı için adaletsiz midir? Yanıt

Bağışlandığımı nasıl anlayabilirim? Yanıt

Kurtuluşumdan nasıl emin olabilirim? Yanıt

KURTULUŞA DAİR BAŞKA CEVAPLAR

Kutsal Kitap diyor ki, İman yoluyla, lütufla kurtuldunuz. Bu sizin başarınız değil, Tanrı’nın armağanıdır. Kimsenin övünmemesi için iyi işlerin ödülü değildir.” Bu armağanı kendi başınıza elde edemezsiniz. grace, faith

İsa, “Bana iman edin” dediğinde, Uçaktan atladığınızda paraşütün sizi kurtarabileceğine güvenmeniz gibi, İsa’ya iman etmelisiniz. Sadece paraşüte güvenmeniz yetmez, aynı zamanda onu giymelisiniz de.

Lütfen İsa’sız “atlamayın.” Günahlarınızla beraber ölürseniz şayet, Tanrı sizi adaletle yargılayacak ve sonsuz ateşe mahkum edecektir; ikinci bir şans verilmeyecektir. Dünyasal problemleriniz Yaratacı’nızla ilişkinizdeki problemin yanında bir hiçtir. Onun gazabı üzerinizde duruyor (uhanna 3:36).

Tanrı cehenneme gitmenizi istemiyor. Hell Siz de oraya gitmek istemezsiniz, bu yüzden şimdi günahlarınızı Tanrı’ya itiraf edip, İsa’nın sizi kurtardığına iman ederseniz, ölümden yaşama geçersiniz.

Ondan sonra her gün Kutsal Kitap’ı okuyun ve okuduklarınıza itaat edin. Bible, Yuhanna 14:21

Aşağıdakine benzer bir dua edebilirsiniz:

“Sevgili Tanrım, bugün tüm günahlarımdan tövbe ediyorum (günahlarınızı tek tek açıklayın). Bugün İsa Mesih’in Rab’bim ve kurtarıcım olduğuna [benim yerime ölüp, ölümden dirildiğine] iman ediyorum. Kurtuluşumun tek yolu İsa’dır. ‘Yol, gerçek ve yaşam’ O’dur. Lüften beni bağışla, yüreğimi yenile, ve sonsuz yaşam armağanını lütfet bana. İsa’nın adıyla dua ederim. Amin.”


Yazar: Ray Comfort. Metnin telif hakları 2003, 2006, Living Waters Publications’a aittir. Bu sayfanın İngilizcesi kitapçık olarak Living Waters Publications’den temin edilebilir.

For Muslims who seek… IsaalMasih.net
Binlerce Müslüman Hz. İsa gerçeğini arıyor… “Beyazlara Bürünmüş Adam’la” ilgili rüyalar ve Kitabı Mukaddes’in kutsal bildirisiyle ilgili başka şeyler hakkında bilgi edinmek için www.IsaalMasih.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Lütfen kısaca kararınızı bizimle paylaşın…

(aşağıdaki seçeneklerden size uygun olanı tıklayın)

Siteniz (ChristianAnswers.Net) aracılığıyla şimdi dua edip İsa’dan gelen sonsuz yaşamı aldım. eternal life, Christ

Günahlarımdan tövbe edip, kurtuluşum için İsa Mesih’e iman ettim ve tüm hayatım boyu O’nu izlemeye karar verdim, ama hâlâ ebedi kurtuluşumdan emin değilim.

Hayatımı yeniden Mesih’e adamaya karar verdim. [Dua edip, günahlarınızdan tövbe edin. Bugünden itibaren Mesih’e layık bir yaşam sürmek için Tanrı’dan yardım isteyin.]

Zaten İsa Mesih’in sadık bir izleyicisiyim.

Mesih’i takip etme konusunda kararsız kaldım, ama bu konuyla ilgileniyorum. Lütfen bana daha çok bilgi verin.

Ne Mesih’i izliyorum ne de böyle bir planım var. (Not: Bu seçenekle ilgili önemli UYARIYA bakınız)

Kurtuluşla, Tanrı’nın bağışlamasıyla ya da başka konularla ilgili SORULARINIZ mı var? CEVAPLAR bir tık uzakta.


İsim:
I am a:   Bay Bayan
Yaş:  
e-posta:
Yorumlarınızı buraya yazabilirsiniz. Gönüllülerimizden birinin sizinle e-posta yoluyla irtibat kurmasını istiyorsanız, lütfen yazın.


Discover God’s plan for you and our world! Watch this acclaimed motion picture here, on-line - FREE—The HOPE
ChristianAnswers.Net
Home
Directory
Christian Answers Network HOME and Directory

Çeviri: Alan ve Cahit